Skip to content

Program

Please note that this program may be subject to change.

Friday, September 27, 2019
Time Event Location
9:30-10:15am

Registration/Light Refreshments

CL 501 Corridor
10:15-10:30am

Welcome Address

Charles Exley, Department of East Asian Languages and Literatures,
Associate Director of the Film and Media Studies Program

CL 501
10:30-1:00pm

Questions of Narrative

Moderator: Lucy Fischer, Department of English, Emerita

  • Yasmine Anderson (University of Pittsburgh), “Ancestral Haunting, Trauma Time, and Reparative Refusal in Jordan Peele’s Us
  • Alyssa Canepa (University of Wyoming), “Corporeal Christ: Transgression in Steve McQueen’s Hunger
  • Jordan Parrish (University of Pittsburgh), “The Moebius Crime Film: Doubles, Mirrors, and Four-Dimensional History in Hollow Triumph
  • Aurel Rotival (Université Lyon 2), “Poetics of Cannibalism in 1970s Films: The Limits of Rebellion, between Eucharist and Anthropophagy”
CL 501
1:00-2:30pm Break for Lunch ––
2:30-4:00pm

Sound(ing)

Moderator: Neepa Majumdar, Department of English

  • Eli Boonin-Vail (University of Pittsburgh), “‘A High-Grade Machine and Skilled Operator’: Exposition Image/Sound Aesthetics of Chautauqua in its Circuit and Assembly Contexts”
  • Olga Tchepikova-Treon (University of Minnesota), “SignScope Dis/Continued: Deafula‘s Transition from Deaf to Cult Film”
  • Emily Best (Birkbeck, University of London), “Hearing the (Ob)scene: How Audio Circumvents the Constraints of the Image in Samuel Beckett’s Rough for Radio II
CL 501
4:00-7:00pm Break for Dinner ––
7:00-9:00 pm

Screening – Limited Inventory 1929-1978

Greg Pierce, The Orgone Archive

CL 332
Saturday, September 28, 2019
Time Event Location
10:00-10:30am

Light Refreshments

CL 501 Corridor
10:30-12:00pm

Rethinking Histories of Cinema

Moderator: Adam Charles Hart, Department of English

  • Muxin Zhang (Columbia University), “Censored Gangsters: Hollywood Mafia’s Wasted Years between Scarface and The Godfather
  • Navid Darvishzadeh (Georgia State University), “The Snowman: Heteronormativity and Liminalities of Gender and Sexuality in Iranian Post-Revolutionary Cinema”
  • Éloïse Thompson-Tremblay (New York University), “Dances with Codes: Dance and Sex in the Code Era”
CL 501
12:00-1:30pm Break for Lunch ––
1:30-3:00pm

New Publics

Moderator: Nancy Condee, Department of Slavic Languages and Literatures

  • Denis Saltykov (University of Pittsburgh), “Esoteric Revolt in Russia: Slavic Neopaganism in Documentary Series Game of Gods
  • Yumo Yan (Columbia University), “From Online Danmei Literature to Web Series: A Study of Chinese Internet-Based Adaptations Under Censorship”
  • Katherine Contess (Brown University), “(Dis)Enclosure of the Fitness Commons”
CL 501
3:00-3:30pm Break, Light Refreshments CL 501 Corridor
3:30-5:00pm

Industrial Networks

Moderator: Charles Exley, Department of East Asian Languages and Literatures

  • Katrina Margolis (University of Texas), “Fear and Explosions in Los Angeles: Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Blow-Up, and the End of the Production Code”
  • Eva Ivanilova (Independent Scholar), “The Inner Empire: Yakut Industry of Horror”
  • Akriti Rastogi (New York University), “Balancing Act: Mapping Competition and Collaboration in Hindi Film Industry”
CL 501
5:00–6:00pm Break and Head to Keynote ––
6:00-7:30pm

Keynote – Canonical Badness and the New Terrible

Jeffrey Sconce, Northwestern University

CL 602
7:30-8:30pm

Catered Reception

CL 602 Corridor